Flere borgere fortsætter med træning efter genoptræning i Thisted takket være nye tilbud og brobygning

Foto: Thisted Kommune.
dato

Flere borgere fortsætter træningen efter genoptræningsforløb i Thisted Kommune takket være brobygning og nye tilbud.

Et stigende antal borgere vælger at fortsætte deres træning efter de kommunale genoptræningsforløb er afsluttet. Brobygning mellem kommunen og lokale foreninger bidrager til at hjælpe borgerne godt i gang med videre træning og fastholde motivationen.

Ulla Boysen fra Hanstholm er blandt dem, der nu træner uden en fysioterapeut ved sin side i Thy Hallen. Efter et 12-ugers genoptræningsforløb benytter hun det særlige løbebånd, AlterG-maskinen, på egen hånd. Muligheden for at booke træningstid gennem et klippekort har gjort en markant forskel for hendes hverdag og mobilitet.

Mange af de borgere, som har gennemgået genoptræningsforløb i kommunen, opnår gennem brobyggerne kontakt til de lokale foreninger og tilbud. Denne indsats sikrer, at overgangen fra genoptræning til selvstændig træning foregår så smidigt som muligt, og at flere borgere får glæde af de eksisterende motionsmuligheder i Thy.

https://www.thisted.dk/nyheder/2026/maj/selvtraening-efter-genoptraening

Kilde: Thisted Kommune